jílek mnohokvětý 

TYMPAN

PŮVOD: 

   Jílek mnohokvětý TYMPAN byl vyšlechtěn výběrem kmenových matek a zkoušením jako výchozích komponentů pro polycrossy, s následným výběrem pro nejlepší kombinační schopnosti syntetické populace. TYMPAN byl šlechtěn na šlechtitelské stanici Červený Dvůr. Povolen v ČR byl v roce 2020. 

POPIS A HOSPODÁŘSKÉ VLASTNOSTI: 

   Jílek mnohokvětý TYMPAN je odrůda ozimého charakteru, v roce zásevu metá ojediněle, na jaře časně obrůstá a metá ve všech sečích. Má polorozkladitý středně hustý trs, výška rostlin je 65 – 90 cm. Stéblo je dlouhé s velmi dobrým olistěním. Listy jsou středně široké, středně dlouhé až delší. Květenství je středně dlouhý lichoklas, který je až 25 cm dlouhý, klásky jsou osinaté. Poskytuje 2 – 3 seče kvalitní píce, která má oproti tetraploidním odrůdám nižší obsah vody a po sečích dobře obrůstá. Poskytuje jisté výnosy píce i ve vyšších polohách. TYMPAN je odolný proti vymrzání a proti napadení sněžnou světlorůžovou plísňovitostí trav, komplexem listových skvrnitostí trav a rzivostmi trav. 

POUŽITÍ: 

   Jílek mnohokvětý TYMPAN je vhodný do všech oblastí. V drsných klimatických polohách s vysokou a dlouho ležící sněhovou pokrývkou ale trpí plísní sněžnou. Kvalita píce sklizené na počátku metání je vysoká, maximální výnosy jsou dosahovány v první a druhé seči. Je vhodný pro přímé zkrmování i siláž. Vzhledem k nižšímu obsahu vody, než mají tetraploidní odrůdy, je vhodný pro konzervaci senážováním i sušením. Jílek mnohokvětý patří mezi tzv. "sladké trávy", které obsahují hodně vodorozpustných cukrů. Jejich obsah ovšem klesá s intenzivnějším dusíkatým hnojením.
   TYMPAN je diploidní odrůda pro pěstování v monokultuře a jetelotravních směskách, může se uplatnit i jako rychle rostoucí meziplodina. Pěstuje se hlavně v krátkodobějších porostech, zhruba 2 - 3 roky. Z našich pícních trav má nejrychlejší vývin a nejkratší vytrvalost, jeho pícninářská hodnota je ale vynikající. Používá se do směsek s jetelem lučním na 1 – 2 užitkové roky (15 – 18 kg jetele lučního a 5 – 8 kg jílku mnohokvětého TYMPAN). Dále nachází uplatnění ve směsích s ozimou vikví (75 kg vikve a 25 kg jílku mnohokvětého TYMPAN) a do směsek s jílkem jednoletým v poměru 1 : 1. T A G R O Červený Dvůr, spol. s r.o. Šlechtitelská stanice 391 56 Tábor 4 - Měšice T Y M P A N Jílek mnohokvětý (italský) Lolium multiflorum Lamk. Subsp. italicum diploidní 2n = 14 

SEMENÁŘSKÁ AGROTECHNIKA: 

   Jílek mnohokvětý TYMPAN není náročný na půdní podmínky. Nejlépe mu vyhovují půdy hlinité, propustné, bohaté živinami. Půdy písčité a výsušné, zaplevelené pýrem plazivým nebo jinými druhy trav jsou nevhodné.
   Semenářský porost vyséváme na podzim od poloviny srpna do konce září a to proto, že rostliny jdou do zimy nepřerostlé, lépe přezimují a odolávají plísni sněžné. V osevním postupu jej zařazujeme po včas sklizených obilovinách. Před setím dodáváme do půdy 40 – 60 kg N/ha a 80 kg P/ha. Vyséváme do dobře připravené půdy 25 – 30 kg osiva/ha do hloubky 2 – 4 cm, šířka řádků 15 – 25 cm. Po zasetí uválíme, nejlépe rýhovanými válci. K ošetření porostů herbicidy proti plevelům volíme přípravky, které upřesňují metodiky. Během vegetace provádíme selekci rostlin, jejichž semena znehodnocují kvalitu sklizeného osiva. Jedná se o jiné druhy trav (jílek vytrvalý, kostřava luční) a především klasy pýru plazivého. Proti pýru plazivému, pokud se na pozemku vyskytuje, je nutné provést zásah po sklizni předplodiny přípravkem na bázi glyphosatu podle metodiky. V období květu provádí přehlížitelé ÚKZÚZ polní přehlídku, zda semenářský porost je řádně označen, obsekán, není zaplevelen a odpovídá požadavkům na izolační vzdálenost od ostatních množitelských porostů jílků mnohokvětých.
   Sklizeň semene provádíme z 1. seče přímo kombajnem ve voskové až plné zralosti porostu, to je tehdy, kdy semena při mírném poklepu na dlaň padají. Potřebné je provést přemlácení slámy, protože část lat je vždy méně zralá a ve slámě zůstává část semen nevymlácených. Vhodná je i dvoufázová sklizeň posečením porostu diskovou sekačkou a po 2-3 dnech sklizeň kombajnem se sběracím adapterem. Tato technologie je šetrnější k mlátícímu ústrojí kombajnu a sklizené semeno se snadněji dosuší, protože vlhkost semene je významně nižší. Sklizené osivo se musí ihned rozprostřít na roštech a dosoušet proudem vzduchu. Sklizená hmota má vlhkost až 40 %, rychle se zahřívá a plesniví. Osivo je třeba v prvních dnech podle výšky vrstvy 1 – 2 krát přeházet nebo mechanický převrstvit a usušit na vlhkost 14 %. 
  Pokud je semenářský porost silně zaplevelen pýrem plazivým nebo chundelkou metlicí, případně jinými pleveli, které již nemetají do druhé seče, je možné sklidit porost v 1. seči na zeleno a semennou sklizeň ponechat do 2. seče na podzim. Výnos semene je však vždy nižší. Výnos z první seče je vždy jistější a dosahuje 1,0 – 1,5 t/ha.