jetel luční
TRUBADUR
PŮVOD:
TÁBOR vznikl křížením vybraných rezistentních rostlin ze 49 odrůd. Byl vyšlechtěn ve spolupráci šlechtitelských stanic Větrov a Červený Dvůr a povolen v roce 1989. Udržovací šlechtění provádí TAGRO Červený Dvůr s.r.o
POPIS A HOSPODÁŘSKÉ VLASTNOSTI:
Jetel luční TÁBOR je raná 2-3 sečná odrůda vhodná pro řepařskou a bramborářskou výrobní oblast. Rostliny mají dobře vyvinutý kořenový systém, který vykazuje vysokou odolnost ke kořenovým chorobám. V nadzemní části polovzpřímený trs s mohutnou růžicí středně velkých listů tmavě zelené barvy se slabou až středně výraznou kresbou. Stonky polovzpřímené, bohatě olistěné a nesou středně velké hlávky tmavočervené barvy. Odrůda zakvétá vyrovnaně a dobře semení. Semeno je žluté s fialovým líčkem, drobné, HTS 1,65 – 1,8 g. Vzhledem k nižší HTS je nižší hektarový výsevek. V roce zásevu má odrůda TÁBOR velmi rychlý vývoj a poskytuje vysoký výnos zelené hmoty.
Významnou vlastností TÁBORA ve srovnání s jinými odrůdami je vysoká odolnost k listovým chorobám, především padlí jetelovému. Porosty zůstávají zdravé bez většího napadení do pozdního podzimu. Poskytují plnohodnotnou píci, zvláště pro vysokoužitkové dojnice, kde zkrmování napadené píce by výrazně snížilo dojivost. Vysoká odolnost ke kořenovým a listovým chorobám zajišťuje dobré přezimování a rychlý start do užitkových let.
POUŽITÍ:
TÁBOR je odrůda jetele lučního, která byla záměrně šlechtěna na odolnost proti chorobám a na vytrvalost a proto ji využíváme v porostech na píci v čisté kultuře po dobu 1 až 2 let a ve směsích s travami na 3 – 5 užitkových let.
SEMENÁŘSKÁ AGROTECHNIKA:
Odrůda jetele lučního TÁBOR nemá při pěstování na semeno žádné mimořádné nároky na půdu a klimatické podmínky. Přednost dává lehčím půdám, jižním svahům, bezplevelným pozemkům bez šťovíků a silného výskytu pýru plazivého. Vhodnou předplodinou jsou obiloviny v 2. a 3. trati po hnojené okopanině. Hnojíme N pouze ke krycí plodině (cca 40 kg N/ha). Pro dobrý výnos semene jetel vyžaduje půdy dobře zásobené fosforem, proto hnojíme před setím a 60 kg P a 90 – 100 K/ha. Pokud je to třeba na podzim před setím vápníme. Sejeme do krycí plodiny kolmo na směr řádků v řádcích 20 – 25 cm, nebo nakoso s výsevkem do 15 kg/ha do hloubky 1 – 2 cm. Výsev na široko na povrch půdy jetelákem není vhodný, neboť se zbytečně zvyšuje výsevek a vzcházení rostlin je mezerovité. Po zasetí utužíme půdu nejlépe cambridgskými rýhovacími válci. Krycí plodinu volíme nejčastěji sklízenou na zeleno nebo GPS (jarní pšenice, jarní směsky, oves). Pokud přistoupíme k setí do krycí plodiny, kterou sklízíme na zrno (jarní ječmen, jarní pšenice), je třeba bezpodmínečně snížit výsevek krycí plodiny na 80 max. 100 kg/ha. Chemická ochrana proti plevelům nečiní problémy, metodiky uvádějí řadu herbicidů do obilovin s podsevem jetele lučního. Po sklizni krycí plodiny ihned odklidíme posklizňové zbytky a na podzim provedeme strništní seč. Pokud jetel luční nepřisečeme do zimního období, vytvoříme podmínky pro úkryt a množení hraboše polního a vývoj houbových chorob, to potom bývá častou příčinou jarních zaorávek porostů jetele lučního.
Na jaře porost válíme těžkými vály, umožňujeme tím rychlejší nástup vegetace a uchycení povytažených rostlin a v neposlední řadě též úpravu pozemku pro snadnější a kvalitnější sklizeň. V případě, že se na pozemku vyskytuje šťovík, je vhodné použít ASULOX v dávce 3 l/ha a to v době, kdy šťovík tvoří přízemní růžici. Proti jednoděložným plevelům (pýr, ježatka apod.) jsou povoleny graminicidy, což nám řeší odplevelení i následné plodiny. První seč provedeme nejpozději do konce měsíce května (bez ohledu na fázi butonizace) a pokud možno najednou, aby porost rovnoměrně dozrával. První seč se snažíme provést v dobrém počasí, abychom porost nepoškodili přejezdy.
V druhé seči před květem sledujeme výskyt nosatčíka jetelového ve fázi zelených hlávek. Pokud překročí kritickou mez (50 brouků na 25 smyků), aplikujeme insekticid podle metodik. Během květu provádíme selekci, odstranění rostlin šťovíků, silenky, knotovky , jiných druhů jetelovin. V období květu provádí přehlížitelé ÚKZÚZ polní přehlídku, zda semenářský porost je řádně označen, obsekán, není zaplevelen a odpovídá izolační vzdálenost od porostů jiných odrůd jetele lučního. Porost dozrává pokud je 90% hlávek hnědých, semeno je vybarvené a lze jej z hlávky vydrolit.V době 4 – 5 dnů před sklizní porost desikujeme přípravkem např. REGLONE v dávce 3 – 4 l/ha vždy se smáčedlem. Sklízíme kombajnem, který je opatřen drhlíkem. Pokud sklízíme bez použití drhlíku, přírodní osivo se hůře dosouší, protože semeno v mošnách více drží vlhkost, nehledě na to, že z pole odvážíme větší objem hmoty k sušení.
Přírodní osivo ihned dosušujeme na požadovanou vlhkost (13 %). Výnosy semene jetele lučního TÁBOR se pohybují podle podmínek pěstování a průběhu počasí od 0,2 do 0,5 t/ha.