lipnice hajní 

TANEMO

PŮVOD:

Lipnice hajní TANEMO byla vyšlechtěna výběrem ze sběru apomiktických ekotypů z Českomoravské vysočiny, především okolí Černovic u Tábora. Po pozitivním výběru na odolnost proti chorobám , odolnost proti vymrzání a vegetaci v zastínění byla v roce 2002 registrována ve státní odrůdové knize ČR.

POPIS A HOSPODÁŘSKÉ VLASTNOSTI:

Lipnice hajní TANEMO je víceletá, středně vysoká, méně poléhavá, volně trsnatá tráva se střední raností vývoje. Je zhruba o tři dny rannější než odrůda Dekora. Zjara obrůstá brzy, při seči před květem vytváří do druhé seče plodná stébla. Trs je vzpřímený, středně vysoký, stéblo jemné a středně olistěné, jeho délka je 75 cm. Květenství je kratší lata. HTS je 0,23 g.

Je to nenáročná a velmi odolná tráva, která nevymrzá, velmi dobře snáší zastínění a vytváří málo nadzemní hmoty. Barva listů je o málo světlejší než odrůda Dekora. Nesnáší intenzivní sesekávání a sešlapávání. Snáší i velmi kyselé půdy.

POUŽITÍ:

Lipnice hajní TANEMO nalézá hlavní využití jako parková a dekorační tráva na zastíněných a málo sesekávaných stanovištích. Je určena pro travní porosty v parcích, lesoparcích, velmi vhodná je pro travní porosty v arboretech a oborách a všude tam, kde je nedostatek slunečního svitu. Proti zastínění je odolnější než odrůda Dekora. Pro tyto účely je hlavním komponentem ve směsi s poháňkou hřebenitou ROŽNOVSKOU a kostřavou červenou výběžkatou TÁBORSKOU , TAGEROU, nebo srhou hajní TOSCOU. Okrajový význam má na lesních loukách a pastvinách v blízkosti lesa.

SEMENÁŘSKÁ AGROTECHNIKA:

TANEMO není náročná na půdní a klimatické podmínky. Nejvhodnější jsou půdy střední až lehčí v bramborářské oblasti, ale s dobrým výživným stavem. Semenářství je úspěšné v nižších i vyšších polohách a přes svůj název se jejím semenným kulturám daří i na výslunných pozemcích. Je velmi náročná na kvalitu a úroveň agrotechniky v roce založení. Velmi pomalu klíčí, ke klíčení potřebuje světlo, a proto ji sejeme na povrch půdy. Doporučujeme ji vysévat do řádků širokých 0,3 - 0,5 m v čisté kultuře, nebo s velmi řídce vysetou krycí plodinou, nejlépe jarní pšenicí (výsevek do 80 kg/ha) brzy na jaře. Výsevek činí 15-20 kg/ha (vyšší výsevek v hustších řádcích). Doporučené dávky živin činí na 1 ha: 100-120 kg N, 30-40 kg P a 60-100 kg K. Před setím pozemek válíme ! Vzchází velmi pomalu a snadno se zapleveluje. Proti širokolistým plevelům lze využít mnoho přípravků ( tankmix LONTREL + STARANE 0,5+0,5 l/ha od 3 listu, přípravky na bázi MCPA až při výšce 25 cm) podle metodik do semenných kultur trav, ale problémy činí trávovité plevele, jako např. chundelka metlice, lipnice obecná, které jsou obtížně vyčistitelné z osiva. Ty je nutné selektovat. V kulturách s širšími řádky pomáhá plečkování. Pýr plazivý se sice z lipnice hajní TANEMO snadno odstraní při čištění osiva, ale pokud se vyskytuje v kultuře lipnice během let se rozmáhá a svou konkurencí značně snižuje výnos osiva, zvláště ve 2. a 3. užitkovém roce. Po sklizni krycí plodiny, ihned odstraníme slámu a přihnojíme dusíkem. Koncem září, na začátku října porost posečeme a hmotu odvezeme

Pokud se nám podařilo založit v roce zásevu porost lipnice hajní TANEMO zapojený a s úplnými řádky, je zpravidla úspěch pěstování zajištěn.

Lipnice hajní TANEMO většinou vždy velmi dobře přezimuje. Na počátku vegetace přihnojíme N v dávce 50 kg/ha. Během vegetace je nutné odstranit trávy plevelné a obtížně vyčistitelné a bojovat proti zaplevelení širokolistými plevely chemickými přípravky. V době květu, který ovšem probíhá apomikticky ( semena se tvoří z neoplozeného vajíčka) provádí přehlížitelé ÚKZÚZ polní přehlídku, zda semenářský porost je řádně označen, obsekán, není zaplevelen a odpovídá požadavkům příslušného zákona a vyhlášce. Ve 2., 3., případně 4. užitkovém roce je nezbytné na jaře použít přípravek např. NURELLE-D proti běloklasosti, kterou v některých letech lipnice trpí a která dovede způsobit velké ztráty na výnosu semen.

TANEMO dozrává v polovině července, v době zralosti samovolně semeno z laty příliš nepadá, ale zmáčknutím v dlani se uvolňuje snadno. K určení zralosti nám pomáhá též sledování půdy pod rostlinami, zda je zde již vypadané semeno. Sklizeň se provádí přímo kombajnem, u kterého dbáme na seřízení proudu vzduchu a v každém případě po 3-4 dnech provedeme přemlat vymlácené slámy. V latě nejsou všechna semena stejně vyzrálá a mnohdy výtěžek přemlatu činí až jednu třetinu celkové sklizně. Osivo musíme ihned po sklizni dosušit na sušce. Výnos se pohybuje podle místních podmínek, agrotechniky a stáří porostu od 0,3 do 0,8 t/ha. Nejvyšší bývá ve 2. užitkovém roce, ale i ve 3. na rozdíl od jiných trav bývá pozoruhodně vysoký.

Po sklizni ihned odstraníme posklizňové zbytky a porost přihnojíme dusíkem v dávce 40-50 kg/ha. Na podzim, v měsíci říjnu, semenářskou kulturu přisečeme, aby porost šel do zimy s krátkými stébly a listy a netvořil úkryt pro hraboše. Dobře založený semenářský porost lipnice hajní TANEMO vydrží na stanovišti s velmi dobrým výnosem semene až 4 užitkové roky, což plně kompenzuje zvýšené náklady při zakládání kultury v roce zásevu.