srha laločnatá 

TOSCALI

PŮVOD: 

   Srhu laločnatou TOSCALI vyšlechtila firma TAGRO Červený Dvůr s.r.o. ve spolupráci s RNDr- Vladimírem Vackem CSc. ze sběrů planých rostlin z přirozených společenstev v okolí Brna s následným individuálním výběrem a zkoušením potomstev. TOSCA byla registrována v ČR v roce 1998. Udržovací šlechtění zajišťuje TAGRO Červený Dvůr, s.r.o. 

POPIS A HOSPODÁŘSKÉ VLASTNOSTI: 

   Srha laločnatá TOSCALI je velmi podobná klasickým odrůdám srhy laločnaté, ale její diploidní charakter (má poloviční počet chromozomů – 14) způsobuje, že má světlejší zelenou barvu, metá o 7 až 10 dnů později, pomaleji stárne, má jemný list, který je daleko méně drsný než u běžných odrůd srhy laločnaté. TOSCALI je volně trsnatá tráva, trsy jsou volné, nevystoupavé, s vysokým podílem listů a má, což považujeme za velmi významné, nízkou konkurenční sílu. Ve směsi s dalšími trávami a jetelovinami vytvoří zapojený a souvislý porost, jeteloviny nepotlačuje. 
  Stébla jsou nižší cca o 10 cm než u tetraploidní srhy laločnaté a dosahují výšky 80 – 90 cm. Lata je řídká, s dvěma klásky ve strboulu. Má vysokou vytrvalost a vynikající zimovzdornost, velmi dobře snáší polostín. Je-li pěstována v čisté kultuře, poskytuje o cca 9 – 13 % nižší výnos hmoty. Díky pozdnějšímu růstovému rytmu výnos v první seči je zřetelně nižší, ale rozložení produkce při třech resp. čtyřech sečích je příznivější. HTS je 0,7 g. 

POUŽITÍ: 

 Srha hajní TOSCALI je vhodný komponent do krátkodobých i dlouhodobých směsí pro luční využití. Je vhodná i do pastvin s menší intenzitou spásání a sešlapání. Nově založený porost se srhou laločnatou TOSCALI se nestane po několika letech monokulturou srhy tak, jak je tomu běžné při zastoupení klasických odrůd srhy laločnaté, zvláště po hnojení s vyšší dávkou N nebo kejdování. Podíl 10 – 20% ve vojtěškotrávě je užitečný pro nízký konkurenční tlak a synchronizovaný T A G R O Červený Dvůr, s.r.o. Šlechtitelská stanice 391 56 Tábor 4 - Měšice T O S C ALI Srha laločnatá Dactylis glomerata L.. var. polygama 2n = 14 růstový rytmus odrůdy TOSCALI s vojtěškou. Je možné ji použít do trávníků k ozelenění v na místech extenzivních a zastíněných. 

SEMENÁŘSKÁ AGROTECHNIKA: 

   Semenářská agrotechnika srhy laočnaté TOSCALI se neliší od semenářství ostatních odrůd srhy laločnaté (říznačky). Pro semenářské účely jsou nejvhodnější lehčí až středně těžké půdy, nezamokřené a nezaplevelené především pýrem plazivým. Jako krycí plodiny se nejlépe jeví málo odnožující jarní obiloviny se sníženým výsevkem, nejlépe jarní pšenice, nebo ve vyšších polohách senážní oves. Výsevky krycích plodin volíme poloviční než je obvyklé, zvláště pokud použijeme jarní ječmen. Přednostně vyséváme srhu laločnatou TOSCALI v řádcích 20 – 25 cm do hloubky max. 2 cm s výsevkem 16 – 20 kg/ha. Příprava půdy musí odpovídat drobným travním semenům. Hnojení doporučujeme: 40 – 50 kg P, 70 – 90 kg K a 120 – 140 kg N/ha za jeden rok.  
   Po setí semeno rychle vzchází a po vytvoření 3 pravých listů je bezpečné použít herbicidy doporučované do trav na semeno podle metodik. Po sklizni krycí plodiny je bezpodmínečně nutné pro úspěšnou sklizeň semene v užitkovém roce, ihned odstranit slámu a přihnojit porost dusíkem v dávce 40 kg/ha. Na konci vegetace ještě provedeme sklizeň zelené hmoty, aby porost šel do zimy krátce posečený.
   Po přezimování přihnojujeme na list 50 kg N/ha. V průběhu vegetace (v době sloupkování trávy) je možné použít herbicidy proti odolným širokolistým plevelům, zejména při výskytu šťovíků. Na závadu jsou samozřejmě všechny druhy trav s těžším semenem (např. kostřava červená, kostřava luční, jílek vytrvalý, srha laločnatá apod.). Nebezpečný je též výskyt pýru plazivého. Tyto druhy trav je potřebné z porostu odstranit selekcí. V období květu provádí přehlížitelé ÚKZÚZ polní přehlídku, zda semenářský porost je řádně označen, obsekán, není zaplevelen a odpovídá požadavkům příslušného zákona a vyhlášky.
   Zralá semena srhy laločnaté TOSCALI tolik nevypadávají, přesto je porost nutné pozorně sledovat. Doba přímé kombajnové sklizně se volí při plné zralosti, bývá o 7 – 10 dnů pozdnější než u tetraploidní srhy laločnaté. "Podtržení" vede ke značnému snížení klíčivosti a nebezpečí znehodnocení osiva. Po sklizni je nezbytné okamžitě přírodní osivo dosušit na roštové sušce. Průměrný výnos čistého semene se pohybuje podle podmínek od 0,3 do 0,7 t/ha.
   Po sklizni co nejdříve odstraníme slámu a posklizňové zbytky a přihnojíme dusíkem v dávce 40 – 50 kg/ha. Tato dávka se zvyšuje o 20% v každém následujícím užitkovém roce.